7 червня – Всесвітній день безпеки харчових продуктів. Напередодні цього дня я хотіла б поговорити з вами про дієту при харчових отруєннях.
Статистика захворювань від неякісних продуктів харчування гнітюча навіть в розвинених регіонах. Так в Європі щорічно більше 23 мільйонів людей стикаються з харчовим отруєнням, з них понад 40% – це діти до 5 років. Майже 5000 чоловік щорічно вмирають від харчових отруєнь в Європі. І швидше за все, це не повні дані, оскільки отруєння токсичними речовинами, що містяться в продуктах харчування, буде віднесено в статистичній звітності до іншої категорії.
Щоб уникнути зараження або пом’якшити його наслідки важливі профілактичні заходи, своєчасне лікування та правильна дієта при харчовому отруєнні.
До харчових отруєнь відносять зараження через їжу вірусами (норовірус з молюсків, ротавірус, вірус гепатиту А і ін.), Бактеріями (сальмонела, кишкова паличка, клостридії, стафілокок і ін.), паразитами. Також сюди відносять інші патогени, що потрапляють з їжею: токсини, цвіль, алергени. До симптомів харчового отруєння відносяться: нудота, блювота, пронос, спазми в животі і м’язах, слабкість, головний біль, підвищення температури, ознаки зневоднення, порушення зору і мови, іноді утруднене дихання.
Якщо ви зіткнулися з явно вираженими симптомами харчового отруєння, краще зв’язатися зі своїм сімейним лікарем. При різкому погіршенні: сильному піднятті температури, блюванні, що не проходить, судомах, помутнінні свідомості, м’язовій слабкості, будь-яким виділенням з кров’ю – необхідна термінова госпіталізація.
Якщо самопочуття середньої тяжкості, то можна залишитися вдома, дотримуватися дієти при отруєнні і питного режиму, а в разі погіршення бути готовим звернутися до лікарні. У будь-якому випадку, симптоми харчового отруєння зазвичай тривають не більше 48 годин. Якщо вони присутні і на третю добу – це однозначний привід звернутися в медичний заклад.
Головне при отруєнні – це питний режим, а їжі перші кілька годин краще уникати. Важливо більше відпочивати, спати. Можна випити безрецептурні адсорбенти, що включають діоксид кремнію, активоване вугілля, повідон, поліметілсілоксана полігідрат. Вони поглинають і пов’язують токсичні речовини, надають бактерицидну і відновлює дію.
Якщо ви стикаєтеся з частим блюванням, то великий обсяг води може не засвоїтися, тоді імітуємо крапельницю, п’ємо по дрібному глотку раз в 2-3 хвилини. Щоб відновити електролітний баланс, дієта при отруєнні може включати ізотоніки, регідратуючі розчини. Імбирний чай допоможе знизити шлункові спазми. Звичайно ж, харчуватися в стані гострого отруєння неможливе, тому якщо людина відчує брак сил – солодкий неміцний чай.
Дієта при харчовому отруєнні не повинна включати тверду їжу. Однозначно слід виключити:
Основа дієти після отруєння – м’які, нежирні продукти з невеликим вмістом клітковини. Відновлювати харчування після отруєння слід поступово. Починати можна з курячого бульйону без м’яса. На другий день поступово вводити продукти дієти BRAT: банани, рис, яблучне пюре й тости. Також допустимі: картопля пюре на воді, бублики, сухарі, галетне печиво, варена вівсянка. Зазначу, що така дієта є адекватною в короткостроковому періоді і не підходить для харчування протягом більше 7 днів.
Якщо ваше самопочуття в нормі, на третій день після отруєння можна поступово розширювати дієту: вводити яєчний білок, відварене біле м’ясо індички або курки, варені або парові фрукти і овочі. Дієта при харчовому отруєнні відмінний приклад інтуїтивного харчування, оскільки важливо прислухатися до свого тіла і не форсувати події. Якщо занадто швидко урізноманітнити раціон, симптоми захворювання можуть повернутися.
Легше впоратися з наслідками допоможе додавання в дієту при харчовому отруєнні пробіотиків. Спочатку краще у вигляді препаратів, а коли відновлення закінчиться – в складі харчових продуктів.
Щоб вам не знадобилася інформація про харчування при отруєнні, дотримуйтесь елементарних заходів профілактики:
Не забувайте, більш схильні до харчових отруєнь вагітні, діти, люди з хронічними захворюваннями, люди похилого віку. Якщо ви хочете навчитися правильно вибирати продукти і вибудовувати раціон для всієї родини, запрошую вас в Школу правильного харчування для себе. Там ми вчимося основам здорового раціону без іспитів і стресів, щоб ваша сім’я була здоровою і не стикалася з харчовими отруєннями.
Залишились питання?
Хочете дізнатися більше про будь-яку з програм навчання або зміни свого тіла і підходи до харчування - залиште свою електронну пошту. Я надішлю вам посилання на свої книги і відповім на ваші питання.